Friday, 29/3/2024 | 12:52 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Basen wewnętrzny kryty czy basen naziemny na zewnątrz?

Gdy nadchodzi lato ludzie zaczynają śnić o własnym wypoczynku, miejscu gdzie mogli by uciekać od gorąca i jednocześnie się ochłodzić i zrelaksować.

W takim momencie przychodzi wyłącznie jedno – swój basen. Gdy zdecydujemy się na jego realizację, trzeba rozważyć też lokalizację.

Do wyboru mamy dwa warianty:

  • basen kryty wewnątrz lub
  • basen zewnętrzny – naziemny.

 

Basen kryty budowany bywa przeważnie w piwnicy budynku, a decyzję o jego lokalizacji podejmuje się najczęściej już w fazie projektowania domu. Istnieje ewentualność dostosowania istniejącego budynku do potrzeb basenu choć bywa ono wysoce kosztowne. Baseny kryte wymagają przede wszystkim zainstalowania odpowiednich urządzeń, które będą odprowadzały wilgoć powstającą w skutek parowania wody.

W pomieszczeniu, w którym znajduje się basen trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Za regułę przyjmuje się, iż temperatura powietrza powinna istnieć o 2 stopnie wyższą od temperatury w basenie. Warto aczkolwiek wykonać dodatkowe przykrycia basenu w postaci rozmaitych plandek basenowych. W celu utrzymania prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu możemy zainstalować klimatyzację lub osuszacz powietrza.

 

Jeśli chodzi o basen naziemny to nie ma, aż tylu ograniczeń co w przypadku basenu krytego. A o lokalizacji basenu zewnętrznego decyduje piętro wód gruntowych, gatunek gleby czy nośność gruntu. Basen najlepiej wybudować najbliżej domu, gdyż wtedy znacząco obniżają się koszty położenia instalacji wodnej i elektrycznej.

Miejsce wybrane na lokalizację basenu nie powinno narażone być na stałe działanie promieni słonecznych, powinno istnieć jednocześnie oddalone od drzew i krzewów, jakie mogły by zanieczyszczać wodę w basenie. Natomiast samo otoczenie basenu powinno istnieć utwardzone i wykończone – najlepiej mrozoodpornymi płytkami antypoślizgowymi.

 

RODZAJE BASENÓW:

STELAŻOWE:

Baseny stelażowe są w stanie pomieścić kilka osób lub pozwolić jednej na całkiem swobodne pływanie i nurkowanie. Największe, najbardziej masywne i najbardziej wytrzymałe zbiorniki.

Ich ściany również zostały wykonane z PCV, a do tego – jak nazwa wskazuje – usztywnione metalowym stelażem. Można dostać zarówno okrągłe, prostokątne, sześciokątne jak i kwadratowe baseny ze stelażem. Z racji na ich wysokość, wyposażane są w drabinki. Wadą takich basenów jest długi (samo napełnianie wody trwa ok 40 minut) proces przygotowywania, a także wymagająca pielęgnacja (filtrowanie wody, odpowiednia chemia basenowa).

ROZPOROWE:

Ogólnie baseny rozporowe są tańsze niż stelażowe. Wszystkie baseny rozporowe mają okrągły kształt i wszystkie działają w ten sam sposób: wody wypełniająca je napiera na ścianki i tym samym usztywnia konstrukcję. Baseny rozporowe wytwarzane są z Poliesteru i PCV. Ich charakterystyczny pompowany kołnierz znajdujący się na górze basenu, odpowiada za dopasowywanie progu zbiornika, do ilości nalanej wody. To bardzo wygodne rozwiązanie, niemożliwe do osiągnięcia w przypadku basenów stelażowych. Baseny rozporowe są pojemne i mogą być całkiem głębokie. Do największych z nich doczepia się nawet drabinki.

 

 

Autor:

1 Comment

  1. >Andrzej<
     / 

    Rewelacja. Mieć taki basen to sama przyjemność, sąsiedzi u mnie za jakiś czas też sobie kupili 🙂 Ale mój jest większy 😛

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *