Sunday, 19/5/2024 | 5:58 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Jak dbać o basen?

Aby basen długo nam służył, musimy o niego właściwie zadbać od samego początku. Należy przestrzegać kilka zasad, a będziemy mogli się nim cieszyć do woli:

 • w przypadku gdy mamy basen wykończony folią, lub też basen poliestrowy musi być on zawsze wypełniony wodą.
 • jeśli zauważymy na dnie naszego basenu liście czy też inne zabrudzenia powinniśmy zająć się ich usunięciem, gdyż mogą one doprowadzać do odbarwienia powierzchni basenowych.
 • włączajmy urządzenia filtrujące podczas dodawania środków chemicznych żeby następował ciągły ruch wody, by podawane środki nie opadały na dno i nie powodowały odbarwień. W szczególności taka sytuacja może mieć miejsce przy stosowaniu środków chlorowych w postaci proszku. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze rozpuszczenie czy też rozcieńczenie środka w plastikowym wiadrze i dopiero potem wlanie go basenu.
 • tabletki chlorowe dodawajmy do pływającego dozownika, a nie do skimmera. Gdy dojdzie do wyłączenia obiegu wody, w skimmerze może powstać duże stężenie chloru co może doprowadzić do odbarwienia folii wokół niego.
 • regularnie czyśmy dno naszego basenu, na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria basenowe, które znacznie mogą ułatwić nam pracę, jak na przykład odkurzacze basenowe.
 • kontrolujmy pH wody tak by jego wartość mieściła się między 7,2 a 7,8. Gdy spadnie poniżej niższej wartości może mieć na negatywny wpływ na folię basenu lub spoiny płytek ceramicznych. Wartość pH powyżej 7,8 może powodować nadmierne odkładanie się osadów wapiennych na ścianach basenu i w urządzeniach filtrująco-grzewczych.
 • by folia basenowa służyła nam minimum 10 lat starajmy się by temperatura wody nie przekraczała 30 stopni Celsjusza.

 

CZYSZCZENIE BASENU

Każdy basen wymaga okresowego czyszczenia, może odbywać się to ręcznie lub automatycznie. Rynek oferuj naprawdę dużo sprzętu, który służy do konserwacji tego typu zbiorników wodnych. Wszystko jest uzależnione jakimi finansami dysponujemy. Jednak nieodzownymi narzędziami, które powinien posiadać właściciel basenu są skrobaki oraz podbieraki. Wykonane z lekkich materiałów u mieszczone na długich rurkach teleskopowych ułatwiające prace.

Foto: Podbierak jest nieodzownym elementem do czyszczenia basenu.

 

Występują również zautomatyzowane urządzenia do oczyszczania basenu. Nie wymagające zbytniej ingerencji człowieka bowiem są samobieżne i mogą być wyposażone w specjalny mikroprocesor lub pilot do sterowania. Automatyczne odkurzacze mogą być użyte kiedy basen dysponuję specjalnym gniazdem przyłączeniowym. Odkurzacze tego typu składają się z szczotki oraz filtra przez który przepływa woda.

Foto: Automatyczny odkurzacz basenowy skutecznie wyręcza człowieka w pracach związanych z czyszczeniem basenu.

 

Autor:

1 Comment

 1. admin
   / 

  Żaden problem

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *