Friday, 29/3/2024 | 2:22 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Obliczanie pojemności basenu

Baseny dostępne na rynku mają bardzo różne kształty, wymiary, pojemności. O ile wymiary zewnętrzne basenu takie jak długość czy szerokość bardzo łatwo zmierzyć, przy obliczaniu pojemności może pojawić się mały problem.

Pojemność basenu jest wbrew pozorom bardzo ważną informacją dla posiadacza i użytkownika basenu. Akcesoria basenowe, dokładniej wszelkiego rodzaju chemia basenowa wymaga prawidłowego dozowania, a jest ono uzależnione właśnie od pojemności basenu.

Jednym ze sposobów określenia pojemności basenu jest wypełnienie go wodą i zmierzenie ilości napuszczonej wody przy wykorzystaniu wodomierza, jeśli taki jest zamontowany przy kranie, jest to znaczne ułatwienie przy basenie posiadającym nieckę o nieregularnym kształcie.
Kolejnym sposobem policzenia pojemności basenu jest wykorzystanie obliczeń matematycznych. Zakładamy że niecki mają kształt regularny, jeśli mają opadające dno to do obliczeń wykorzystujemy średnią głębokość basenu, wszelkie wymiary podajemy w metrach.

 

KONSTRUKCJA BASENU

Technologia budowy basenu bywa uzależniona od wielu czynników. Składają się na nie: lokalizacja, gatunek gruntu, typ basenu wypoczynkowy czy sportowy i ewentualna ewentualność przeniesienia w inne miejsce. Najważniejszym elementem basenu bywa niecka. Zagłębiona całkowicie w ziemi, częściowo lub umieszczona na powierzchni gruntu.

 

NIECKI BASENU RODZAJE I KONSTRUKCJE

  • Niecka wykonana z żelbetu – bywa wykonana poprzez wylewkę w deskowaniu i zbrojone są prętami o średnicy 5-6 mm lub murowana z pustaków betonowych mających otwory pionowe, w jakie wsuwa się pręty i zalewa betonem.
  • Niecka z blachy wykładanej folia – na dnie wykonanym z betonu układa się gotowe elementy z blachy, jakie następnie są uszczelniane folią. Zaletą tego basenu bywa prostota wykonania i  trwałość. Jednak trzeba uważać żeby nie uległa uszkodzeniu mechanicznemu folia.
  • Z betonu wyłożonego płytkami – niecka takiego kąpieliska bywa wyłożona płytkami ceramicznymi. Charakteryzuje się długą żywotnością aczkolwiek koszt inwestycji bywa wysoce wysoki.
  • Z gotowych elementów plastikowych wyłożonych folią – prędka i zwyczajna metoda budowy praz niski koszt to główne zalety. Jednak cechuje je, krótka żywotność.
  • Niecka z betonu pokrytego wylewką z laminatu – zrozumiały metoda usuwania uszkodzeń laminatu, drogi koszt wykonania ze względu na wykonanie betonowej wylewki.
  • Z akrylu – basen wykonany w tej technologii przeważnie bywa z jednego elementu. W przypadku dużych powierzchni dostarczane są na podwórze budowy kolejne elementy i tam montowane. Zaletą bywa najprostsza forma zbiornika.
  • Niecka z betonu pokrytego folią zbrojoną – największym atutem tego rozwiązania bywa ewentualność pozostawienia wody w basenie na okres zimowy.
  • Z żywic poliestrowych lub epoksydowych – basen wykonany w technologii wykorzystywanych do budowy łodzi i jachtów. Zaletą takiej konstrukcji bywa ewentualność wymodelowania dowolnego kształtu, integracja schodków siedzisk i elementów do montażu filtrów.


OPTYMALIZACJA WIELKOŚCI BASENU

Decydując się na taką inwestycję, trzeba zastanowić się nad jej przeznaczeniem i przeanalizować koszty utrzymania. Większość basenów ogrodowych posiada wymiary około 8×4 m i spełnia w pełni oczekiwania kapiących się w nim osób. Głębokość nie powinna ze względów bezpieczeństwa dla dzieci przekraczać 1,5m, a szerokość toru przyjmuje się do jednej osoby mniej więcej 2,5 m.

Baseny rekreacyjno-sportowe ze względu na swą wielkość są wysoce kosztowne zarówno w budowie jeśli i utrzymaniu. Kształt basenu stanowi dowolność, jest to zależne od naszych funduszy i wyobraźni projektanta. Jednak nie warto przygotować dziwnych kształtów niecki, jakie w przyszłości mogą utrudniać swobodne pływanie.

 

Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *