Monday, 15/7/2024 | 3:04 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Woda w basenie

 

FILTRACJA WODY W BASENIE

Basen powinien istnieć miejscem, jakie swym wyglądem i przeznaczeniem relaksuje. Dla tego trzeba dbać o odpowiednią czystość wody. Woda w basenach tradycyjnych bywa poddawana filtracji mechanicznej i chemicznej. Mechaniczne uzdatnianie posiada na celu usunięcie osadów i zanieczyszczeń widocznych w kąpielisku. Wykorzystuje się do tego filtry ze specjalnym wskaźnikiem zanieczyszczenia, po przekroczeniu, którego trzeba wymienić zużyty filtr. Jako wkłady do filtra wykorzystuje się siatki stalowe, poliestrowe i polimerowe. Urządzenia tego typu umożliwiają od czterokrotnego do sześciokrotnego cyklu wymiany wody w ciągu doby. Filtry mechaniczne dzielimy na: piaskowe, żwirowe, żwirowo-antracytowe. Uzdatniania chemicznego stosuje się tzw preparaty dezynfekujące. Ich celem bywa utrzymanie odpowiedniego poziomu pH i zapobieganie nadmiernemu rozwojowi glonów w basenach ogrodowych. Podczas korzystania z nich trzeba przypominać o zachowaniu ciągłość cykli, nieważnie czy dozowanie odbywa się ręcznie czy automatycznie. Najczęściej używanymi środkami bywa chlor w połączeniu z odpowiednimi substancjami dezynfekującymi (ozon, emisja UV). Bardzo czasem korzysta się z uzdatniania bez chlorowego używając promieniowania UV, bromu, ozonu, tlenu aktywnego. Do sprawdzania poziomu pH i stężenia chloru w wodzie w basenie przeznaczone są specjalne testery.

 

OBIEG WODY W BASENIE

Woda w basenie krąży w obiegu zamkniętym przepływając przez filtry, urządzenia do uzdatniania oraz grzałki. Dlatego należy zapewnić jej bezproblemowy obieg. Pamiętajmy by instalacja tego typu była wykonana z materiałów odpornych na korozję. Obieg wody można podzielić ze względu na wykorzystaną technologie na: skimerowe i z rynna przelewową.

Basen skimmerowy – lustro wody w takim basenie znajduje się poniżej 15 cm od krawędzi. „Woda górna” jest odprowadzana poprzez urządzenia przelewowe tzw. skimery, „woda denna” poprzez spust denny. Następnie woda po przepłynięciu przez filtry i grzałki wpływa do basenu przez dysze ścienne.

 

Basen z rynną przelewową – powierzchnia wody znajduje się na wysokości krawędzi basenu. Woda przelewająca się za krawędź jest odprowadzana rynnami do rur a następnie do zbiornika przelewowego. Kiedy woda zostanie przefiltrowana powraca do basenu dyszami dennymi.

 

PODGRZEWANIE WODY W BASENIE

Ogrzewanie basenu odbywać się może poprzez wymienniki ciepła zasilane gorącą wodą z kotła grzewczego albo poprzez kolektor słoneczny.

Kolektory słoneczne jest to dość droga inwestycja, która z czasem ulega zwrotowi. Bowiem korzystam wówczas z darmowej energii słonecznej. Powierzchnia kolektora powinna stanowić co najmniej 70%  powierzchni basenu aby zapewnić odpowiednią wydajność. Dodatkowo należy zastosować wymiennik ciepła między kolektorem, a wodą w basenie. Woda w basenie nie musi osiągać bardzo dużej temperatury dlatego można używać kolektorów o niezłożonej budowie bez izolacji. Najdroższe ogrzewanie wody w basenie jest poprzez grzałki zasilane prądem elektrycznym. Moc takiego urządzenia jest uzależniona od powierzchni basenu – moc do kilkunastu kilowatów. Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym wydłuża okres korzystania z niego nawet do 4 miesięcy.

 

Autor:

1 Comment

  1. Barteq
     / 

    No, super. Teraz poczytam i już wiosną kupuje

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *