Sunday, 23/6/2024 | 6:25 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Basen naziemny czy zagłębiony?

Coraz więcej osób decyduje się wznosić przydomowy basen. Zachęca do tego z jednej strony zapowiadane poprzez meteorologów i już odczuwalne ocieplenie klimatu, z drugiej bogata oferta producentów. Jakie rozwiązanie bywa praktyczniejsze: solidna, tradycyjna konstrukcja z betonu, czy lekki basen naziemny, jaki możemy złożyć i schować na zimę?

Zagłębiony umiejscowimy na dosyć dużej działce, przy korzystnym poziomie wód gruntowych, jeżeli na działce nie znajdują się podziemne instalacje, gdy chcemy używać z niego poprzez cały rok, oraz gdy chcemy zamontować wewnątrz różne atrakcje np. trampoliny, zjeżdżalnie oświetlenie, bicze wodne, itp.

 

Naziemny– zamontujemy na każdej działce, chociażby stosunkowo małej,  jeżeli chcemy go sami zamontować,  gdy planujemy używać z niego wyłącznie w sezonie letnim, gdy nie chcemy zainwestować dużej sumy.

 

 

 

 • WYMAGANIA PRAWNE

Zagłębiony. Budowa basenu o powierzchni do 30 m2 nie musi posiadać uzyskać pozwolenia na budowę. W przypadku basenów o charakterze stałym wystarczy zgłosić na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. W takim czasie organ nadzoru budowlanego posiada prawodawstwo wnieść swoje uwagi. Jeżeli tego nie zrobi, możemy przystąpić do budowy. O zakończeniu robót objętych zgłoszeniem nie trzeba już nikogo zawiadamiać.

Naziemny. Jeśli basen będzie rozkładany, nie bywa traktowany gdy budowla stała i nie wymaga zgłaszania nadzorowi budowlanemu.

 • LOKALIZACJA

Lokalizacja powinna istnieć wygodna – gdy najbliżej domu i miejsca wypoczynku, i praktyczna – w lokalizacji słonecznym, osłoniętym od silnych wiatrów, z dala od drzew liściastych. Strona basenu, na tamtej umieszczony bywa skimmer, powinna istnieć tak ustawiona, ażeby najczęściej wiejące wiatry spychały na nią zanieczyszczenia powierzchniowe. W wybranym pod basen lokalizacji powinno się przewidzieć ok. 3 m2 na urządzenia niezbędne do uzdatniania wody: filtr, pompę, punkt poboru i powrotu wody. Chyba iż będziemy używać z tzw. kompaktu, umieszczanego na brzegu basenu, często w formie schodków lub ławeczki. Rozwiązanie to bywa popularniejsze w przypadku basenów na powierzchniowych lub zagłębionych o konstrukcji lekkiej.

 • WARUNKI TECHNICZNE

Ważne są także warunki techniczne, jakimi dysponujemy, czyli możliwości użycia ciężkiego sprzętu. W trakcie budowy domu mamy na to większe szanse, w starannie zagospodarowanym ogrodzie – mniejsze. Ważne bywa doprowadzenie instalacji wodnej i elektrycznej, wielkość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na basen, gatunek i właściwości gruntu.

 • ZAGOSPODAROWANIE TERENU WOKÓŁ BASENU

Bywa wysoce ważnym elementem aranżacji ogrodu. Zarówno przy niecce zagłębionej jeśli i naziemnej leżaki i fotele mogą stać bezpośrednio na szczególnie przygotowanej nawierzchni. Aby nie pobrudzić mokrych stóp po wyjściu z wody możemy wyłożyć jej otoczenie płytkami ceramicznymi, kamiennymi lub drewnem

Zagłębiony. Zbyt wysoki piętro wody gruntowej w wybranym lokalizacji uniemożliwia zagłębienie basenu w ziemi lub wymaga dodatkowych inwestycji związanych z odwodnieniem i założeniem systemu drenażowego. Grunty pęczniejące pod wpływem wody (tzw. wysadzinowe) sprawiają, iż trzeba szczególnie starannie zadbać o zwiększoną wytrzymałość płyty dennej basenu. Jej ewentualne pęknięcia mogą spowodować nie wyłącznie uszkodzenie basenu, choć także podmycie fundamentów budynku mieszkalnego poprzez wyciekającą z niecki wodę. Nawet w najbardziej korzystnych warunkach gruntowych, niecka basenu zagłębionego bywa narażona na napór otaczającej ją ziemi i budynków i urządzeń naziemnych, znajdujących się w pobliżu. Powinna go wytrzymać także wtedy, gdy bywa pusta.

Naziemny. Takich ograniczeń nie posiadają baseny naziemne, do ustawienia jakich wystarczy właściwy kawałek płaskiej, utwardzonej i gładkiej nawierzchni. Do tego budowy i montażu nie trzeba ciężkiego sprzętu ani rujnowania ogrodu.

 

 • KONSTRUKCJA

Zagłębiony. Może posiadać ciężką konstrukcję żelbetową lub lekką. Żelbetowy bywa solidny, wytrzymały, może posiadać dowolny kształt. Metodą tradycyjną wylewa się najpierw dno basenu, a na nim buduje z cegły lub wylewa z betonu w oszalowane formy tego ściany boczne. Nowoczesną wersją tego typu basenów są technologie z tzw. szalunkiem traconym, wykonanym ze styropianu lub polipropylenu. Odpowiednio łączone moduły umożliwiają uzyskanie dowolnego kształtu i rozmiaru basenu. Po zmontowaniu ich w panele na placu budowy powstaje szalunek, jaki po uzbrojeniu bywa gotowy do zalania betonem. Betonowanie dna i ścian odbywa się za jednym razem, co dostarcza stabilność i szczelność. O lekkiej konstrukcji może istnieć zagłębiony w ziemi całkowicie lub wyłącznie częściowo, co umożliwia wybudowanie basenu chociażby przy wysokim poziomie wody gruntowej. Wymaga jednocześnie mniej pracy ze sprzętem ciężkim, więc polecany bywa na już zagospodarowany teren wokół domu. Może to istnieć basen stalowy lub z tworzywa sztucznego, najczęściej polipropylenowy (ale także z żywic poliestrowych). W tej grupie basenów gotowa niecka bywa przywożona na podwórze budowy lub montowana na lokalizacji z prefabrykatów. Niecki stalowe mogą istnieć wykonywane z paneli składanych na placu budowy w dowolny kształt. Inny system składa się z pokrytego powłoką akrylową płaszcza stalowego osadzonego na profilach.

Naziemny. Można go przed zimą złożyć i przechować do następnego sezonu w pomieszczeniu. Jako jedyny bywa przewidziany do samodzielnego montażu. Może istnieć wykonany albo z galwanizowanej blachy stalowej albo z folii PCW grubości 0,7-0,8 mm, rozpiętych na wspornikach. Taki basen działa na zasadzie rozporowej – pełną stabilność uzyskuje po napełnieniu wodą. Trzecią grupę stanowią baseny pompowane, wykonane z podwójnej folii PCW. Są to dwie warstwy różnej grubości, najczęściej 0,65 i 0,76 mm, zbrojone siatką nylonową. Po napełnieniu wodą, ten basen utrzymuje wysokość i forma dzięki nadmuchiwanemu kołnierzowi.

 

 • OŚWIETLENIE PODWODNE

Podnosi walory użytkowe i dekoracyjne basenu. W letnie wieczory z przyjemnością pływa się w podświetlonej wodzie. Reflektory montowane w ścianach niecki posiadają specjalne zabezpieczenia i są całkowicie szczelne. Łatwiej i bezpieczniej zainstalować je w basenie zagłębionym.

 

 • KSZTAŁT I ROZMIARY

Zagłębiony. Jeżeli bywa wylewany z żelbetu, może posiadać dowolny forma i wymiary niecki. Zbudowany w technologii lekkiej jednocześnie może istnieć wysoce różny. Płaszcz stalowy lub konstrukcja z tworzywa sztucznego nadają mu forma okręgu, owalu lub ósemki. Baseny te mogą posiadać głębokość 1-1,9 m.

Naziemny. Niecki stalowe posiadają najczęściej forma kulisty lub owalny, choć możliwe są także ósemki, a niecki z folii PCW są prostokątne lub okrągłe. Mają głębokość 1,2-1,3 m. Oferowane są w różnych wielkościach, od całkiem małych o średnicy 2,4 m do pełnowymiarowych, chociażby 11-sto metrowych. Baseny pompowane  są okrągłe lub owalne o średnicy 2-6 m.

 

 • WYKOŃCZENIE NIECKI

Zagłębiony. Wnętrze niecki wylewanej może istnieć wyłożone mozaiką szklaną, specjalistycznymi płytkami ceramicznymi lub najbardziej polecaną w naszym klimacie folią pcw grubości 0,75-1,5 mm. Można jednocześnie je malować farbą basenową epoksydową lub poliestrową. Niecki o konstrukcji lekkiej, zarówno stalowe, gdy i z tworzywa sztucznego wykładane są od wewnątrz zbrojoną włóknem szklanym folią PCW grubości 0,6-0,8 mm, w różnych wzorach i kolorach. Folia ta bywa wysoce trwała i wytrzymała na czynniki chemiczne i klimatyczne.

Naziemny. Zarówno basen blaszany, gdy i polipropylenowy i nadmuchiwany wykończone są jednakowo folią PCW zazwyczaj w kolorze niebieskim.

 

 • CZĘŚCIOWE ZAGŁĘBIENIE NIECKI

Bywa dobrym rozwiązaniem do niedużych ogrodów, w jakich nie możemy zrobić zbyt głębokiego wykopu. Tak połowicznie schowana w ziemi niecka nie przytłacza kubaturą.

 

 • WYPOSAŻENIE PODSTAWOWE

Baseny napełnia się zazwyczaj wodą wodociągową. Ponieważ krąży ona w basenie w obiegu zamkniętym, konieczny bywa system usuwający z niej śmieci (liście, czupryna i inne drobne zanieczyszczenia mechaniczne) i mikroorganizmy (glony, wirusy i bakterie). Najprostszy system filtrujący, stosowany w basenach składa się z tzw. skimmerów. Są to wloty znajdujące się w górnej części bocznych ścian, zasysające wodę z powierzchni basenu.

 

 • SKŁADANY BASEN NAZIEMNY

Bywa wysoce wygodnym sezonowym rozwiązaniem. Jeśli nadobowiązkowo bywa dość spory i na tyle solidny i stabilny, by zamontować przeciwprąd, możemy w nim nie wyłącznie kąpać się, choć i pluskać się na długie dystanse. Wyposażone w kratki wyłapujące większe zanieczyszczenia. Następnymi elementami układu filtrującego są pompy i filtr główny (piaskowo-żwirowy). Dobrze jest, gdy przed pompą zamontowany bywa jeszcze jeden filtr, tzw. odwłośnik, jaki znacznie przedłuża jej żywotność (jako dodatkowa zabezpieczenie wirnika). Przy filtrze głównym może się znajdować zawór wielodrożny, umożliwiający spuszczenie wody z basenu do kanalizacji, chyba iż niecka wyposażona bywa w autarkiczny spust denny szczególnie do tego przeznaczony. Pompa wraz z filtrem powinny istnieć tak dobrane do wielkości basenu, ażeby cała wypełniająca go woda mogła istnieć przefiltrowana co najmniej czterokrotnie w ciągu doby.

 

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Różnice w klasie wyposażenia dotyczą instalacji zapewniających bezpieczeństwo i higienę, i decydujących o komforcie użytkowania.

Zagłębiony. Ma więcej możliwości doposażenia w różnego typu akcesoria użytkowe. Dotyczy to zarówno podgrzewania wody, gdy i dodatkowych atrakcji. Należą do nich hydromasaż, przeciwprąd, podwodne oświetlenie, fontanny, kaskady, a w większych basenach także trampoliny i wodne zjeżdżalnie.

Naziemny. Instalacja tego typu urządzeń ograniczona bywa stosunkowo niewielką wytrzymałością konstrukcji i ścian na napór wody i ich grubością.

 

 • KONSERWACJA

Główne zabiegi służące utrzymaniu higieny i postępowanie są takie same, niezależnie od typu basenu. Aby zapewnić trwałość systemom mechanicznym i hydraulicznym, trzeba ściśle przestrzegać terminów przeglądów konserwacyjnych, instrukcji czyszczenia filtrów, skimmerów, rynien przelewowych itp. Ważnym zabiegiem bywa wymiana wody co 2-3 lata, uzupełnienie jej po zimie i gdy paruje latem. Bardzo ważne bywa odpowiednie przygotowanie basenu do zimy.

Zagłębiony. Całkowite spuszczenie wody bywa wymagane wyłącznie w przypadku basenów żelbetowych, wyłożonych płytkami ceramicznymi. W basenach wyściełanych folią wystarczy spuścić wodę ze wszystkich urządzeń i obniżyć lustro wody tak, ażeby odsłonić skimmery, dysze wylotowe itp. i wlać do wody płyn zimowy, zabezpieczający przed wzrostem glonów. Niektórzy zalecają rozłożenie na powierzchni wody kilku płyt styropianu, ażeby przeciwdziałać utworzeniu się jednolitej pokrywy lodowej. Tak przygotowany basen przykrywa się plandeką uważając, ażeby nie stykała się z wodą.

Naziemny. Jeżeli nie mamy zamiaru demontować basenu na zimę trzeba spuścić wodę poniżej skimmera. Nigdy nie zostawiaj basenu na zimę całkiem pustego. Przykryj basen za pomocą zimowego przykrycia. Możesz dodać chemikalia zapobiegające zamarzaniu wody, lub dodaj kilka pustych plastikowych butelek, ażeby unosiły się na powierzchni. Ochroni to przykrycie zimowe przed zniszczeniem.

 

 • ZALETY

Zagłębione trwałe i wytrzymałe, większa ewentualność komfortowego wyposażenia, nie trzeba spuszczać wody na zimę

Naziemne możemy je zbudować niemal wszędzie, posiadają lekką konstrukcję, prostą w montażu i demontażu, zmiana lokalizacji nie sprawia większych trudności, nie wymagają uciążliwych i kosztownych prac ziemnych, są relatywnie tanie, nie wymagają żadnych pozwoleń, nie wymagają dużego ogrodu, nie trzeba spuszczać wody na zimę,

 

 • WADY

Zagłębione nie wszędzie możemy je zbudować, wymagają dużego ogrodu, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, struktura wymaga sprzętu ciężkiego, są najdroższe spośród dostępnych na rynku, zmiana lokalizacji basenu bywa wysoce kosztowna (nieopłacalna)

Naziemne są mniej trwałe i podatniejsze na uszkodzenia, posiadają mniej możliwości doposażania w dodatkowe akcesoria, trudniej je wkomponować w architekturę ogrodu.

 

Informacje zaczerpnięto z serwisu internetowego:
http://www.prasa.snk.pl/basen-zaglebiony-czy-naziemny.htm

 

Autor:

8 komentarzy

 1. MyrkowiakP
   / 

  Basen naziemny – tak

 2. Kiki
   / 

  Jak dla mnie – naziemny. Polecam

 3. Barteq
   / 

  Zamówiłem basen ten z obudową drewnianą. Teraz czekam na upalne lato 🙂

 4. Sylwiuszek
   / 

  Ja też czekam na lato, zanurzyć się w wodzie. Z tym, że ja już mam swój basen

 5. Monisia
   / 

  A ja nie mam takiego basenu 🙁 Też chcę mieć taki! Muszę poprosić męża to mi może kupi 🙂

 6. olka
   / 

  Kurcze chyba się skusze…

 7. mirek23
   / 

  No właśnie, a u mnie brakuje tylko basenu w ogrodzie.

 8. Barteq
   / 

  To czas zeby się zaopatrzyć w taki basen. Moja znajoma ma i super atrakcja dlatego sam zamówiłem go sobie

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *