Sunday, 19/5/2024 | 5:48 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Baseny ogrodowe – podział i charekterystyka

Co w letni, upalny dzień może nam sprawić największą przyjemność? Oczywiście chłodna kąpiel.

Najlepiej jakby nie odbywała się ona w wannie lub pod prysznicem, ale na otwartym powietrzu. Nie zawsze jednak mamy czas, aby pojechać nad morze lub nad jezioro. Dlatego świetnym rozwiązaniem są baseny ogrodowe, w których możemy się moczyć, kiedy tylko chcemy lub kiedy tylko czas nam na to pozwala. Wielu ludziom może się wydawać, że na takie atrakcje stać tylko bardzo bogatych. Nie jest to prawdą, ponieważ nie wszystkie baseny muszą być wmurowane w ziemię i mieć wielką powierzchnię. Nawet mały i składany zbiornik może stanowić dla nas źródło wspaniałej zabawy i relaksu. Kiedy jesteśmy wykończeni po pracy, a termometr pokazuje temperaturę tropikalną, to nie ma chyba lepszej opcji niż chłodna kąpiel, do której nie potrzebujemy wcale dużej przestrzeni wodnej, ani sporej głębokości. Najważniejsze jest, żeby nasze ciało mieściło się w basenie i żeby woda w nim była orzeźwiająca. Reszta jest tak naprawdę drugorzędną sprawą.

Baseny ogrodowe stalowe albo baseny drewniane to idealna alternatywa dla basenów murowanych.

Baseny te dzielimy na:

  • baseny rozporowe – robione z PCV oraz
  • baseny stelażowe – wykonane z metalowego stelażu.

Woda, która stoi na słońcu, bardzo śpiesznie zielenieje, jak również robi się niezdatna do użytku, dlatego warto pomyśleć o zakupie wyposażenia, które umożliwi utrzymać basen w dobrym stanie. Jeżeli kupujemy nieco większy basen, warto zaopatrzyć się w pompę filtrującą, która oczyszcza wodę. Przyda się także skimmer, zbierający wszystko, co pływa na powierzchni basenu. O ile faktycznie nam zależy na jakości wody i nie mamy czasu jej wymieniać, warto także zastanowić się nad zakupem pokrywy ochronnej na basen. A jeżeli chcemy schować się przed owadami, słońcem, jak również wścibskimi sąsiadami, możemy wziąć pod uwagę kupno namiotu (pawilonu) do basenu.  Bardziej przydatne akcesoria to mata pod basen zapobiegająca jego niszczeniu się od spodu, pompa ogrzewająca wodę czy pływak dozujący chlor (jeżeli już używamy chloru). Istotna w użytkowaniu basenów ogrodowych jest tzw. chemia basenowa. Wykorzystuje się regulację ph, środki do dezynfekcji chlorowej, jak również tlenowej. Chemia basenowa pozwala utrzymać czystość wody, dzięki czemu będzie ona nienagannie czysta i przejrzysta. Reszta jest tak naprawdę drugorzędną sprawą.

 

BASEN WE WŁASNYM OGRODZIE

Coraz większe grono osób mieszkających w domu jednorodzinnym myśli o własnym basenie. Prywatny basen daje nam wiele korzyści takich jak swoboda w kąpieli, komfortowy relaks. Kiedy się zdecydujemy na basen musimy podjąć decyzje jaki rodzaj niecki będzie dla nas odpowiedni.
Baseny budowane tradycyjnie czyli ściany ze zbrojonego betonu wykładane płytkami ceramicznymi oferują nam trwałość. Zamiast płytek można użyć folię, która jest następnie pokrywana akrylem. Zwiększ to szczelność basenu, jednak wymaga korzystania z pomp, filtrów, i środków uzdatniania wody.
Jednak kiedy chcielibyśmy posiadać basen a zniechęca nas kwestia budowy możemy nabyć gotowy basen wykonany z poliestru. Produkt taki jest wzmocniony włóknem szklanym i utwardzony termicznie dodatkowe wzmocnienie stanowi wypełnienie pianką poliuretanową. Taki gotowy produkt cechuje się długą żywotnością oraz dobrym utrzymywaniem temperatury wody.
Basen tego typu może mieć wymiary około 10 m2, umieszczany jest na powierzchni lub osadzany w wykopanej wcześniej niecce.
Baseny dmuchane cieszą się dużą popularnością ze względu na swój niski koszt. Wykonane są z cienkiej wytrzymałej gumy i mieszczą do kilkuset litrów wody. Nie wymagają podczas montażu żadnych prac budowlanych oraz dodatkowego sprzętu, filtrów czy pomp.

Foto: Baseny dmuchane cieszą się dużą popularnością ze względu na swój niski koszt.

 

 

BASEN W OGRODZIE TO SAMA PRZYJEMNOŚĆ

Basen w ogrodzie może nam zaoferować w upalne dni niesamowite ochłodzenie i relaks a do pociech wspaniałą rozrywkę. Jednak nim przystąpimy do realizacji naszej inwestycji trzeba przeanalizować wiele argumentów, jakie będą odgrywać znaczącą rolę czy warto wznosić basen.  Najlepiej bywa rozpocząć budowę basenu w momencie gdy zaczęta bywa struktura domu.

Wiąże się z takim iż możemy do budowy basenu wykorzystać tę samą ekipę budowlaną i sprzęt. Teren działki nie został jeszcze adekwatnie zagospodarowany poprzez sadzenie drzew, robienie chodników, wjazdów. Dzięki temu możemy zejść z kosztów inwestycji w kąpielisko.

Podstawowe reguły wyznaczania miejsca na basen:

  • bliska zlokalizowanie domu obniżka kosztów instalacji wodnej i elektrycznej
  • punkt nasłonecznione szybsze nagrzewanie się wody aczkolwiek wiąże się z takim szybszy rozwój glonów (jeśli nie będziemy używać odpowiednich preparatów do wody)
  • jeśli najdalej od drzew by woda nie ulegała częstemu zanieczyszczeniu wynikłemu z opadania liści itp.
  • skontrolowanie poziomu wód gruntowy, żeby uniknąć wypychaniu formy basenu i jej uszkodzenia
  • docelowy efekt jaki uzyskami bywa uzależniony od wykorzystanych materiałów, dobrzej bywa wyłożyć betonową nieckę płytkami ceramicznymi mrozoodpornym (są odporne na działanie chloru), a brzeg basenu płytkami antypoślizgowymi.
  • kwestia wielkości basenu bywa również wysoce istotna im większy basen takim większe zużycie wody i energii elektrycznej i środków do dezynfekcji. Jeśli posiada istnieć to basen rodzinny, przeznaczony do wypoczynku, najbardziej optymalne wymiary to 5x8x1,5m.

 

RODZAJE BASENÓW OGRODOWYCH:

Baseny stelażowe są w stanie pomieścić kilka osób lub pozwolić jednej na całkiem swobodne pływanie i nurkowanie. Największe, najbardziej masywne i najbardziej wytrzymałe zbiorniki.

Ich ściany również zostały wykonane z PCV, a do tego – jak nazwa wskazuje – usztywnione metalowym stelażem. Można dostać zarówno okrągłe, prostokątne, sześciokątne jak i kwadratowe baseny ze stelażem. Z racji na ich wysokość, wyposażane są w drabinki. Wadą takich basenów jest długi (samo napełnianie wody trwa ok 40 minut) proces przygotowywania, a także wymagająca pielęgnacja (filtrowanie wody, odpowiednia chemia basenowa).

Ogólnie baseny rozporowe są tańsze niż stelażowe. Wszystkie baseny rozporowe mają okrągły kształt i wszystkie działają w ten sam sposób: wody wypełniająca je napiera na ścianki i tym samym usztywnia konstrukcję. Baseny rozporowe wytwarzane są z Poliesteru i PCV. Ich charakterystyczny pompowany kołnierz znajdujący się na górze basenu, odpowiada za dopasowywanie progu zbiornika, do ilości nalanej wody. To bardzo wygodne rozwiązanie, niemożliwe do osiągnięcia w przypadku basenów stelażowych. Baseny rozporowe są pojemne i mogą być całkiem głębokie. Do największych z nich doczepia się nawet drabinki.

 

Dodatkowo do basenów stelażowych ze względu na to iż posiadają solidną stalową konstrukcję wykonać obudowę drewnianą. Jest to niezwykły sposób na idealne wkomponowanie zbiornika wodnego w nasz ogród. Baseny drewniane wykonane ze świerka naturalnego dodają elegancji i sprawiają że zwykły basen stelażowy staje się wyjątkowym. Ważne aby taka obudowa drewniana była wykonana starannie i dokładnie wyszlifowana. Uchroni to nas przed ewentualnym skaleczeniem. Obowiązkowo też musi być zabezpieczona przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych.

Bardzo ważną kwestią, o ile nie najważniejszą podczas zakupu i montażu basenu stelażowego jest przygotowanie podłoża. Powinno ono być odpowiedniej wielkości, to znaczy nieco większe niż basen wraz z podporami bocznymi. Musi być odpowiednio utwardzone, i posiadać dobrą podbudowę, aby się nie zapadło pod dużym ciężarem wypełnionego wodą basenu. Oczywiście również taki teren specjalnie przygotowany pod montaż basenu, musi być w poziomie.

 

Źródło:
W artykule wykorzystano zdjęcia basenów z realizacji firmy TAPIS.PL

 

Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *