Monday, 15/7/2024 | 2:50 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Niecki basenu

Niecka basenu decyduje o tego charakterze, a więc wpływa na cały ogród. Wybór niecek bywa wysoce szeroki. Mamy namowa nie wyłącznie na forma i wielkość przydomowego basenu. Można również wybrać, z jakiego materiału posiada istnieć wykonany, a także określić technologię wykonania.

KONSTRUKCJA BASENU

Basen bywa konstrukcją budowlaną – musi posiadać pewne elementy, jakie zapewnią tego wytrzymałość i trwałość. Podstawowe elementy konstrukcji basenowej to:

 • niecka basenowa prefabrykowana lub wykonywana na terenie budowy;
 • ściana oporowa, przyjmująca opory od gruntu i wzmacniająca ścianę niecki. W przypadku niektórych rozwiązań ściana oporowa nie bywa potrzebna – jej rolę pełni sama niecka;
 • płyta denna – gatunek fundamentu, na którym umieszczana bywa zasadnicza konstrukcja. Płyta denna nie bywa potrzebna w niektórych konstrukcjach.

 

WYKONANIE NIECKI BASENOWEJ

Niecka basenowa może istnieć prefabrykowana (wykonana fabrycznie i przywożona w całości na podwórze budowy – np. niecka okrągła ze stali ocynkowanej) lub wykonywana na lokalizacji (np. niecka murowana z elementów ceramicznych).

Możliwe bywa również rozwiązanie pośrednie – niecka wykonywana bywa na miejscu, choć z prefabrykowanych elementów, tzw. paneli (np. niecka z paneli poliestrowych). Zazwyczaj wewnętrzne ściany niecek posiadają dodatkowe powłoki – wykonane są z akrylu lub żywic epoksydowych, mogą to również istnieć odpowiednie farby. Powłoki te utrwalają niecki, nadają gładkość powierzchni i ułatwiają położenie materiałów wykończeniowych. Do wykonania niecek możemy użyć różnych rodzajów materiałów. Ich dobór ściśle zależy od technologii wykonania niecki.

 

ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE – NIECKI PREFABRYKOWANE

Niecki tzw. prefabrykowane wykonuje się z:

 • stali ocynkowanej – w kształcie koła, owalu lub ósemki;
 • żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym (GRE);
 • polipropylenu (PP)

Foto: Na zdjęciach niecka polipropylenowa oraz basen z niecką polipropylenową. 

 

Niecki prefabrykowane wymagają konstrukcji nośnej, czyli ścian oporowych. Wyjątkiem są niecki w kształcie koła – ze względu na optymalny kształt. W przypadku innych kształtów konieczne bywa wykonanie wzdłuż dłuższych boków ścian oporowych:

 • murowanych (z pustaków betonowych wypełnionych betonem);
 • wylewanych z betonu (mogą wymagać dodatkowego zbrojenia);
 • wsporników stalowych powiązanych poprzeczną belką stalową.

Niecki prefabrykowane wymagają również wylania betonowej płyty dennej na podsypce z piasku gruboziarnistego, żwiru lub pospółki. Sprawia to, iż cała konstrukcja bywa nośna, pomaga również wypoziomować dno.
Zasadniczą zaletą niecek prefabrykowanych bywa stosunkowo najniższy koszt zakupu, wykonania i transportu. Oprócz tego, niecki prefabrykowane możemy dość łatwo przenieść na inne miejsce. Wadą bywa ograniczenie kształtów i rozmiarów (tylko do oferty rynkowej).

 

ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE – NIECKI WYKONANE NA BUDOWIE

Niecki wykonywane na budowie  wylewa się z betonu  zbrojonego, muruje z odpowiednich bloczków betonowych lub z pustaków betonowych. Konstrukcja z pustaków wymaga wzmocnienia prętami zbrojeniowymi i wypełnienia betonem.

Nieckę betonową warto pokryć warstwą żywicy epoksydowej – materiał ten uszczelnia ściankę betonową i doskonale izoluje i niweluje mikropęknięcia na jej powierzchni. Ułatwia również położenie materiałów wykończeniowych.

Niecka taka bywa dość kosztowna, choć wysoce trwała. Zapewnia również dowolność, gdy chodzi o kształty i wymiary. Ponieważ bywa na stałe związana z gruntem, nie możemy jej przenieść w inne miejsce.

 

ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE – NIECKI Z ELEMENTÓW PREFABRYKOWANYCH

Nieckę możemy również wykonać z elementów prefabrykowanych:

 • paneli stalowych (ze stali szlachetnej lub ocynkowanej);
 • paneli aluminiowych pokrytych zbrojoną formą;
 • paneli poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym;
 • foliowanych paneli PCV – posiadają one najmniejszą trwałość, są aczkolwiek stosunkowo tanie i szybkie w montażu;
 • paneli drewnianych – drwa bywa impregnowane ciśnieniowo i usztywnione elementami stalowymi. Taka konstrukcja wymaga wylania dna z betonu lub wykonania go z zagęszczonego piasku.

Niecka z elementów prefabrykowanych nie wymaga dodatkowego zbrojenia, pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu, a także może zostać przeniesiona na nowe miejsce. Wadą niecki z elementów prefabrykowanych bywa stosunkowo wysoki koszt wykonania i możliwości powstania nieszczelności w miejscach łączenia paneli.

 

Autor:

2 komentarze

 1. gosc 1
   / 

  Te z „kamieniami” są ciekawe

 2. admin
   / 

  A ja widziałam z rybkami, taki nadruk. Duży wybór, ale sama zdecydowałam i mam basen drewniany, pięknie reprezentuje się z moją altanką w ogordzie

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *