Sunday, 19/5/2024 | 5:14 UTC+0
basenyspa.com.pl
NOWOŚCI

Uzdatnianie wody w basenie

Basen powinien istnieć miejscem, jakie swym wyglądem i przeznaczeniem relaksuje. Dla tego trzeba dbać o odpowiednią czystość wody.

Woda w basenach tradycyjnych bywa poddawana filtracji mechanicznej i chemicznej. Mechaniczne uzdatnianie posiada na celu usunięcie osadów i zanieczyszczeń widocznych w kąpielisku. Wykorzystuje się do tego filtry ze specjalnym wskaźnikiem zanieczyszczenia, po przekroczeniu, którego trzeba wymienić zużyty filtr.

Foto: Pompa z filtrem basenowym z wymiennym wkładem papierowym.

 

Jako wkłady do filtra wykorzystuje się siatki stalowe, poliestrowe i polimerowe. Urządzenia tego typu umożliwiają od czterokrotnego do sześciokrotnego cyklu wymiany wody w ciągu doby. Filtry mechaniczne dzielimy na: piaskowe, żwirowe, żwirowo-antracytowe.

Foto: Piaskowy filtr basenowy.

 

Do uzdatniania chemicznego stosuje się tzw. preparaty dezynfekujące. Ich celem bywa utrzymanie odpowiedniego poziomu pH i zapobieganie nadmiernemu rozwojowi glonów w basenach ogrodowych. Podczas korzystania z nich trzeba przypominać o zachowaniu ciągłość cykli, nieważnie czy dozowanie odbywa się ręcznie czy automatycznie. Najczęściej używanymi środkami bywa chlor w połączeniu z odpowiednimi substancjami dezynfekującymi (ozon, emisja UV). Bardzo czasem korzysta się z uzdatniania bezchlorowego używając promieniowania UV, bromu, ozonu, tlenu aktywnego.

Foto: Tabletki z chlorem do uzdatniania wody basenie.

 

Do sprawdzania poziomu PH i stężenia chloru w wodzie w basenie przeznaczone są specjalne testery.

Foto: Tester PH do badania wody basenowej.

 

Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *