Baseny w ogrodzie
lipiec 5, 2011Gdy brakuje nam czasu i pieniędzy aby dokonywać tak wielkiej inwestycji jaką jest budowa basenu możemy skorzystać z gotowego i prostego rozwiązania.
Foto: Basen tradycyjny z murowaną niecką w nowoczesnej aranżacji ogrodu.
Alternatywą basenów tradycyjnych stanowią formowane baseny z laminatu. Największą zaletą jest fakt, iż nie powodują one drastycznych zmian w wyglądzie i aranżacji własnego ogrodu, a ich konstrukcja jest lekka i swobodna do złożenia i schowania go na okres zimowy.
Dużym plusem jest również to, że cena jest nieporównywalnie niższa od basenów budowanych technikami tradycyjnymi. Bez problemu w każdym momencie taki basen może być łatwo złożony i przeniesiony w inne miejsce.
Istnieją również baseny zbudowane z gotowych elementów. Jest wiele typów, wśród których można wyróżnić między innymi:
Baseny stelażowe są w stanie pomieścić kilka osób lub pozwolić jednej na całkiem swobodne pływanie i nurkowanie. Największe, najbardziej masywne i najbardziej wytrzymałe zbiorniki.
Ich ściany również zostały wykonane z PCV, a do tego – jak nazwa wskazuje – usztywnione metalowym stelażem. Można dostać zarówno okrągłe, prostokątne, sześciokątne jak i kwadratowe baseny ze stelażem. Z racji na ich wysokość, wyposażane są w drabinki. Wadą takich basenów jest długi (samo napełnianie wody trwa ok 40 minut) proces przygotowywania, a także wymagająca pielęgnacja (filtrowanie wody, odpowiednia chemia basenowa).
Baseny rozporowe są tańsze niż stelażowe. Wszystkie baseny rozporowe mają okrągły kształt i wszystkie działają w ten sam sposób: wody wypełniająca je napiera na ścianki i tym samym usztywnia konstrukcję. Baseny rozporowe wytwarzane są z poliesteru i PCV. Ich charakterystyczny pompowany kołnierz znajdujący się na górze basenu, odpowiada za dopasowywanie progu zbiornika, do ilości nalanej wody.
To bardzo wygodne rozwiązanie, niemożliwe do osiągnięcia w przypadku basenów stelażowych. Baseny rozporowe są pojemne i mogą być całkiem głębokie. Do największych z nich doczepia się nawet drabinki.
1 Comment
Barteq
lipiec 12, 2011Świetny pomysł. Proszę o więcej informacji